ISS Homepage: www.shawsociety.org

ISS Members’ Page: www.shawsociety.org/2013memberspage.htm

 

ISS COUNCIL & TERMS OF OFFICE

As of January 1, 2013 

 

 

 

 

The ISS Council consists of an Executive Committee, an Advisory Committee, and Ex-Officio Advisory Members.  The Executive Committee is elected by majority vote of the membership at large for staggered three-year terms, and those voted in may serve only two terms in succession.   The Advisory Committee is appointed by the President for three-year terms with majority agreement of the Executive Committee, and those appointees may serve only two terms in succession. Honorary Members of the Advisory are on lifetime appointments, earned by exceptional service to Shaw Studies over a lifetime but not necessarily to the ISS.   Listed as Ex-Officio Advisory (neither elected nor appointed but serving automatically) are the General Editor of the journal SHAW, whose term is co-terminal with appointment to the editorship (no fixed term), and Past Presidents, who automatically serve as advisory for their lifetimes.  The President must have majority approval of the Executive Committee on matters cited in the ISS Bylaws. The Advisory Committee (including Honorary Advisory and Ex-Officio Advisory) is to be consulted and asked for opinions but any vote asked for from them is not binding on the President, however seriously it should be considered.  

 

 

The Executive Committee

(Five Officers Elected for 3-year terms)

 

President: Michael O’Hara

Vice President: Ellen Dolgin

Treasurer: Richard Dietrich

Recording Secretary: John McInerney

Membership Secretary: Ann Stewart

 

 

First Term expires Dec. 31, 2015.

First Term expires Dec. 31, 2015.

Second Term expires Dec. 31, 2015.

Second Term expires Dec. 31, 2013

First Term expires Dec. 31, 2013.

 

 

The Advisory Committee

A. Appointed for 3-year terms: 15 members

B. Ex-Officio Members (Automatic): Past Presidents & General Editor of SHAW

C. Honorary Members: lifetime & no limit on number

 

1.    Don Wilmeth

2.    Anthony Gibbs

3.    Martin Meisel

4.   Ann Saddlemyer

5.   Stanley Weintraub

6.   Christopher Innes

7.   Norma Jenckes

8.   Lagretta Lenker

9.   John Pfeiffer

10. Jean Reynolds

11. Brad Kent

12. Tony Stafford

13. Jay Tunney

14. Al Turco

15. Chris Wixson

 

 

Term expires Dec. 31, 2013

Term expires Dec. 31, 2013

Term expires Dec. 31, 2013

Term expires Dec. 31, 2013

Term expires Dec. 31, 2013

Term expires Dec. 31, 2014

Term expires Dec. 31, 2014

Term expires Dec. 31, 2014

Term expires Dec. 31, 2014

Term expires Dec. 31, 2014

Term Expires Dec. 31, 2015

Term Expires Dec. 31, 2015

Term Expires Dec. 31, 2015

Term Expires Dec. 31, 2015

Term Expires Dec. 31, 2015

 

EX-OFFICIO ADVISORY (automatic)

 

Past ISS Presidents (lifetime appointment)

16. Richard Dietrich

17. Leonard Conolly

 

General Editor of SHAW: The Journal

(service on committee co-terminal with appointment to editorship {no fixed term})

18. Michel Pharand

 

 

Honorary Advisory Committee

(lifetime appointment)

 

 

Sidney Albert

Eric Bentley

Charles Berst

Charles A. Carpenter

Bernard Dukore

Nicholas Grene

Michael Holroyd

Stanley Kaufmann

Rhoda Nathan

Margot Peters

Barbara Smoker

 

 

“ISS ARTICLES & BYLAWS” can be viewed at www.shawsociety.org/ISS-Articles&Bylaws.htm

 

 

 

IN MEMORIAM (founding members of the ISS): Jacques Barzun, Ronald Bryden, Monty Davis, Anthony Ellis, T. F. Evans, Gale Larson, Dan. H. Laurence, Barry Morse

 

 

 

TOP

 

 

Webmaster: RFD (dietrich@usf.edu)